Carl Milles, Vildsvinsjakt II

Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II
Carl Milles, Vildsvinsjakt II

Klubbat för:

210000 SEK

Utropspris

200 000-300 000 SEK

CARL MILLES
1875-1955
Vildsvinsjakt II
Signerad Carl Milles samt stämplad Carl Milles. Numrerad 1/12.
Grönpatinerad brons, h, 44, b. 53, d. 27 cm
Gjutarstämpel H Bergman Cire Perdue
Modellerad 1949

Jämför i samlingarna på Millesgården (M 105)

LITTERATUR
Henrik Cornell: Carl Milles, Stockholm 1963, sidan 232
Erik Näslund: Carl Milles - en biografi, Wiken 1991, omnämnd i verkförteckningen sidan 337

Den kraftfulla skulpturen "Vildsvinsjakt II" fångar kampen mellan människa och djur.

Redan 1929 skapade Carl Milles två vildsvin som idag står i parken vid Ulriksdals slott, nio år senare färdigställde han det offentliga verket "Vildsvinsjakt" som återfinns i Maria Wines park i Solna. Och 1949 skapades pendangerna "Vildsvinsjakt II" och "Vildsvinsjakt III", vilka
bygger vidare på skulpturen i Solna. Det är just "Vildsvinsjakt II" som nu utgör ett av de mer spännande föremålen på den Klassiska auktionen.

Milles var fascinerad av spelet och kampen mellan människa och djur och just vildsvin är ett tema han återkommer till. Man kan se hans genre-utveckling i de olika djurrelaterade verken. I de tidigaste ligger han nära Rodins impressionistiska stil, medan han senare går mot en arkaisk, lite hårdare stil, inspirerad av etruskiska skulpturer

- Skulpturen är som ett snapshot. Taget just i ögonblicket som vildsvinet slungar upp jägaren i luften, och jägaren sticker sin dolk i svinet. Det är sällan så här fina Millesobjekt dyker upp på auktion, så det känns extra roligt att få presentera denna utsökta skulptur.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1577

2020-12-09