Carl Fredrik Seseman kaffekanna, silver 1791

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

CARL FREDRIK SESEMAN, kaffekanna, stämplad år 1791, Sesemans stämpel är stämplad över en stämpel med begynnelsebokstäverna ZE - möjligen Pehr Zethelius, cylindrisk, tre ciselerade tassfötter, stämplade bårder, insvängd skuldra med godronnerad dekor, plant lock med blom- och bladknopp, svarvat trähandtag med sprint, höjd 21 cm, total vikt 742 g, handtagets benknopp saknas, smärre bucklor

1340

2020-12-09