Byrå, tidig rokoko, av Olof Martin

Klubbat för:

125000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

OLOF MARTIN (ämbetsmästare i Stockholm 1736-1764), byrå, stockholmsarbete i tidig rokoko, fanerad med valnöt, brännförgyllda ciselerade beslag av hög kvalitet, trepassformad front, välvda kortsidor med inlagda rombmotiv, lådfronterna med fält, täckta lådzinkor, nyckelskyltar och draghandtag i form av akantus, kartuscher och rocailler, draghandtagen fästade med kullriga bultar, lådvirke i al, skiva av kolmårdsmarmor med kälning och avslutande rundning, nyckel medföljer, höjd 81, 126 x 65 cm, ställvisa fanérskador, skivan med lagningar, spår av lambrekängbeslag

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 261, jämför mycket snarlik byrå av Olof Martin

Intendenten Per Falck vid Nordiska Museet ägnade en del av sin forskning kring just Olof Martin och hans betydelse för det svenska möbelsnickeriet. Han konstaterar att: "Man känner idag inte till så många exemplar av denna byrå, men den har likväl sin stora betydelse som övergångsform till rokokon på högsta sociala nivå. Vid sidan av de båda svenska (Lorentz Nordin och Samuel Pasch) i Frankrike utbildade snickare som anlände Stockholm vid 1740-talets början, har han kommit att framstå som den ledande bland Stockholmssnickarna".

1114

2020-12-09