Byrå, sengustaviansk, tillskriven Iwersson

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784) tillskriven, byrå, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, beslag i mässing, övre låda med inredning, fronten med förkroppning, snedställda hörn med kannelering och droppbeslag, fothylsor med fält, konstruktionen med fyllningar mellan lådorna, skiva av kolmårdsmarmor med dubbla kälningar, märkt med rödkrita Mettez Maker N:o 4, nyckel medföljer, höjd 84,5, 106 x 56 cm, mindre listbit saknas

Jämför närmast identisk byrå av Gottlieb Iwersson i Nationalmuseums samlingar, NMK 260/2016

Byrån har flera detaljer som förknippas med Gottlieb Iwerssons snickeri, såsom fyllningar mellan lådorna och pluggade, utanpåliggande lådbottnar. De kraftiga fothylsorna förekommer på båda bröderna Iwerssons möbler.

Johan Wilhelm Metzmacher, ämbetsmästare i Stockholm 1769-1783, var förutom sin verksamhet som möbelsnickare också en driftig handelsman och köpte in beslag och stenskivor till sina kollegor. Det förekommer därför skivor märkta med Metzmachers namn på möbler signerade av andra stockholmsmästare.

1054

2020-12-09