Byrå, sengustaviansk, av Gottlieb Iwersson

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784), byrå, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, övre lådan med spår av etikett, fanerad med mahogny, brännförgyllda beslag i mässing, hörnstolpar med palmetter, lådor med oktogonala nyckelskyltar samt lejonmaskaroner med dragringar, konstruktionen med fyllningar mellan lådorna, skulpterade och mörkpatinerade tassfötter, kassetterat bakstycke, höjd 88, 104 x 54 cm, smärre torrsprickor

1090

2020-12-09