Byrå, sengustaviansk, av Eric Nyström

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

ERIC NYSTRÖM (mästare i Stockholm 1773-1788), byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad med bläck ENS samt med två Stockholms hallstämpel 1784, fanerad med mahogny, lister och beslag av mässing, övre lådan med lådinredning, snedställda kannelerade hörn med linser och guttæ, avsmalnande ben med fothylsor, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, märkt med rödkrita Grevesmühl N:o 1 (Carl Adolph G. möbelhandlare och grosshandlare i Stockholm 1774-1801), nyckel medföljer, höjd 84,5, 114 x 57 cm, smärre fanérskador

PROVENIENS:
Högbo Bruk, Sandvikens kommun, Gästrikland

1028

2020-12-09