Byrå, rokoko, tillskriven J.W. Metzmacher

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JOHAN WILHELM METZMACHER (mästare i Stockholm 1769-83/95) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant, lönn och valnöt, brännförgyllda beslag, bukig form, samkomponerad front med parkettläggning, draghandtag och nyckelskyltar i form av rocailler och ströblomster, sidostycken med friser och fält, stående rygg, skiva av kolmårdsmarmor med dubbla källningar, märkt med rödkrita N:2, nyckel medföljer, höjd 80,5, 105,5 x 59,5 cm, smärre fanérskador och lagningar, beslagskedjor saknas
Övre fyllning är pluggad på samma sätt som Metzmachers gustavianska byråar.

1115

2020-12-09