Byrå, gustaviansk, tillskriven Jonas Hultstén

Klubbat för:

150000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (ämbetsmästare i Stockholm 1773-1794/98) tillskriven, byrå, gustavianskt stockholmsarbete, med Stockholms snickarämbetes stämpel SEAST, fanerad med amarant, färgad björk, jakaranda och lönn, beslag i mässing, övre lådan med friser och fält, nyckelskylt med lagerfestonger, samkomponerad utskjutande front, intarsia med graverad dekor och karnaubavax, mitten med räfflad sköld och Merkurius kaducé, blomsterkvistar, runda draghandtag med akantusvirvlar, nyckelskylt med bandrosett, snedställda hörn med blommor och lagerhängen, sidor med medaljonger, avsmalnande ben med guttæ och avslutande fothylsor, skiva av kalksten med dubbel kälning, nyckel medföljer, höjd 87, 116 x 55,5 cm, fanérskador och lagningar

PROVENIENS:
Högbo Bruk, Sandvikens kommun, Gästrikland

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 191, jämför byrå av Jonas Hultstén

1001

2020-12-09