Byrå, gustaviansk, av Jonas Hultstén

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

JONAS HULTSTÉN (mästare i Stockholm 1773-1794), byrå, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk, jakaranda och lönn, beslag av mässing, övre lådan med lådinredning, dekor av à la greque, samkomponerad front med friser och fält med parkettläggning och intarsia av graverade blommor med spår av vax, snedställda hörn med bladhängen, guttæ, avsmalnande ben med gjutna fothylsor, skiva av kalksten med kälning, skivan målad märkning i svart B.W. samt Bastman Wasa, nycklar medföljer, höjd 83, 110 x 54 cm, skador och lagningar

1053

2020-12-09