Bricka silver Berlin 1800-tal

Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal
Bricka silver Berlin 1800-tal

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

JOHANN GEORGE HOSSAUER, bricka, Berlin 1821-41, 15 lod (motsvarar 937/1000 silverhalt), rektangulär, snedgodronnerad kantdekor, i hörnen dekor av musslor, i spegeln graverat Nederländernas kungliga vapensköld med devisen "Je Maintiendrai" under kunglig krona, 39x31 cm, vikt 1293 g

PROVENIENS
Drottning Lovisa gemål till Karl XV, född prinsessa av Nederländerna. Sannolikt arv från modern, prinsessan Luise av Preussen, förmäld i Berlin 1825 med sin kusin prins Fredrik av Nederländerna.

1334

2020-12-09