Bordslampor, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

BORDSLAMPOR, ett par, Restauration, mörkpatinerad brons och förgylld mässing, tripodformad fot med tassar och akantusblad och psykopomper, bladhölstrad och räfflad pelare, höjd 84 cm, bruksslitage, smärre bristningar, omarbetade kandelabrar

1222

2020-12-09