Bordslampfot, Nikolaus I

Bordslampfot, Nikolaus I
Bordslampfot, Nikolaus I
Bordslampfot, Nikolaus I
Bordslampfot, Nikolaus I
Bordslampfot, Nikolaus I
Bordslampfot, Nikolaus I
Bordslampfot, Nikolaus I
Bordslampfot, Nikolaus I

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

BORDSLAMPFOT, Nikolaus I, sannolikt Moskva, brännförgylld brons, rund fot med växtornamentik mot pikerad botten, postament på tassfötter med emblem av Jupiters örn, spiralvriden glaspelare, krönet med klassicerande kvinnofigurer, höjd 56 cm, smärre nagg och slitage, glaspelaren troligen något nedslipad, omarbetad kandelaber

1061

2020-12-09