Bordslampa, Orrloksporfyr, Gunnebo slott

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

BORDSLAMPA, Karl Johan, Orrloksporfyr från Elfdals Porphyrverk, fyrkantig fotplatta på klotfötter, balusterformad pelare, höjd inklusive skärm 74 cm, obetydliga nagg, fotplatta med kantlagningar, senare fötter, omarbetad till bordslampa

PROVENIENS:
Bröllopsgåva av kronprins Oskar (Oskar I) till brudparet friherre Carl Johan Sparre (1795-1841) och Hedvig Fredrika Cederborgh (1815-1896) vid deras giftermål 1831
deras son friherre Knut Erik Sixten Carlsson Sparre (1833-1884) gift med Maria Josefina Claus (1835-1901)
deras son friherre Carl S:son Sparre (1863-1917) gift med Hilda Rachel Maria Denninghoff (1868-1922), Gunnebo slott, Fässbergs socken, Västergötland

LITTERATUR:
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Västergötland, Stockholm 1910, sidan 70f, avbildad i Stora salongen på Gunnebo

1197

2020-12-09