Benjamin Paterson, Vy S:t Petersburg

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BENJAMIN PATERSON (Göteborg 1748-1815 St. Petersburg): La Banque de L'Empire à St. Petersburg, akvarellerad konturetsning, monterad i samtida ram fragmentariskt originalförgyllning, äldre glas, 35 x 53 cm, uppfäst på kartong, nedskurna marginaler, vänstra delen av motivet något reducerat

1188

2020-12-09