Bägare silver Nourin Norrköping

Klubbat för:

Osåld

8 000-10 000 SEK

HENRIK NOURIN, bägare, Norrköping sannolikt 1738 (ev. 1761), godronnerad fotkant, runt mynningen stämplad bård, invändigt förgylld, graverad kartusch och initialer vid mynningen, höjd 14 cm, vikt 244 g, i botten gravyr med namn och datum

1325

2020-12-09