Aron Gerle, Hästar i skymningsljus

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

ARON GERLE
1860-1930
Hästar i skymningsljus
Signerad och daterad Aron Gerle 1930. Olja på duk, 61 x 82 cm

Aron Gerle studerade under åren 1892-96 på Konstnärsförbundets skola, där han hade Richard Bergh och Karl Nordström som lärare. Hans talang uppmärksammades tidigt och från 1894 var han även verksam som biträdande lärare i Richard Berghs undervisning. I Stockholm kom Gerle att tillhöra den krets av unga konstnärer, med bland andra Björn Ahlgrensson och Olof Sager-Nelson, som samlades i skulptören Knut Åkerbergs ateljé kring Ivan Aguéli och som Per Hallström skildrat i sin roman "Våren" från 1898.

Aron Gerles konstnärliga ideal och målsättning präglades av traditionerna från de stora konstnärsförbundarna Bergh, Nordström och Eugène Jansson. Den nationellt orienterade naturtolkning i lyrisk anda som han tillägnade sig under ungdomsåren genomsyrar hela hans produktion. Som skildrare av sekelskiftets genuina stockholmsmiljö har Gerle jämförts med författare som Hjalmar Söderberg och Henning Berger. Han höll sig med förkärlek till de elegiska stämningarna i de åt förgängelse och undergång dömda stadsdelarna, där småstadsidyllen ännu härskade. Framför allt blev Aron Gerle en hängiven tolkare av stockholmsstämningarna i Söders skymningstomma gränder med bergknallar och kåkbebyggelse. Konstnären visar här sin förankring i sekelslutets svärmeri för "de döda städerna", i Brüggeromantikens fördrömda värld.

Från 1897 deltog Aron Gerle regelbundet i Konstnärsförbundets utställningar. På Världsutställningen i Paris 1900 erhöll han "mention honorable". Dessutom deltog han i de internationella konstutställningarna i Köpenhamn 1903 och Berlin 1910. Aron Gerle är bland annat representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Thielska Galleriet.

1592

2020-12-09