Armlänstolar, S:t Petersburg, Gambs verkstad

Klubbat för:

180000 SEK

Utropspris

175 000-200 000 SEK

HEINRICH GAMBS VERKSTAD (verksam som mästare i S:t Petersburg sent 1780-tal-1831) tillskrivna, ett par armlänstolar, högklassiga arbeten, Alexander I, S:t Petersburg, fanerad och massiv mahogny på stomme björk, träskuren dekor och pastellage, ryggbricka med kanter av ebenholz, stoppad rygg, armlän med palmetter och akantusblad, främre ben skulpterade i form av bevingade lejon med tassfot, förgyllda och bronserade, sabelformade bakben, lös sits, sitthöjd 42 cm, smärre skador och lagningar

PROVENIENS:
Adliga ätten Aminoff, Finland
genom köp i London omkring 1980
svensk privatsamling

LITTERATUR:
A. Koutchoumov: Pavlovsk - Le Palais et le Parc, Leningrad 1976, bild 198, jämför stol från Gambs verkstad i Pavlovsk
Antoine Chenevière: Russian Furniture - The Golden Age 1780-1840, London 1988, sidan 176, jämför snarlika armlänstolar i målad interiör av ett skrivrum i S:t Petersburg 1816, sidan 179, jämför armlänstol i Pavlovsk från omkring 1805-1810
Pavlovsk. Dvortsovo-parkovyy ansambl, Lenizdat 1989, opaginerad, jämför snarlika armlänstolar med svanhuvuden i kamerdinerskaya på Pavlovsk

Antoine Chenevière återger i sin bok Russian Furniture - The Golden Age 1780-1840, ett citat av F.F. Vignel, en högt uppsatt rysk tjänsteman, angående introduktionen av mahognymöbler, "Everything was made à l'antique. Everywhere there was casolettes and little tripod tables, curule chairs, sofas and seats with feet and arms in the form of eagles, griffins and sphinxes. Painted or lacquered and gilded wood and ordinary brass disappeared grandually, while the use of mahogny increased. It was adorned with brilliant worked bronze figures, medusas' heads, lions and even rams. All this had arrived by 1805 and, in my opinion, has never been bettered."

1091

2020-12-09