Anshelm Schultzberg, Capri

Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri
Anshelm Schultzberg, Capri

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

ANSHELM SCHULTZBERG
1862-1945
Grande Marina på Capri
Signerad och daterad 'Schultzberg Capri 1891 Grande Marina'. Olja på duk, 34,5 x 48 cm.

Friluftsmåleriet - plein air - innebär i främsta rummet just fri luft men också klart ljus, ren ton och ren palett. Under sin resa till Italien 1891 anammade Anshelm Schultzberg det nya måleriet, där särskilt ljuset och atmosfären blev de stilbildande elementen och inte minst iakttagelsen av verkligheten, man kan kalla det realism.

1465

2020-12-09