Anna Palm de Rosa, Stockholms slott

Klubbat för:

130000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

ANNA PALM DE ROSA
1859-1924
Stockholms slott
Signerad Anna Palm de Rosa Stockholm. Akvarell på papper, 48 x 126 cm

Anna Palm hade starkt konstnärligt påbrå, hon var dotter till den välkände landskapsmålaren Gustaf Wilhelm Palm och hennes mor, Eva Sandberg, var dotter till professorn vid Konstakademien, Johan Gustaf Sandberg. Anna Palm studerade först för fadern, men tog senare lektioner för historiemålaren Edvard Perséus och för landskapsmålaren Per Daniel Holm. Den senare var särskilt framträdande som akvarellist och Anna Palm övergick alltmer till att måla i akvarell. 1889 blev Anna Palm den första kvinnliga läraren vid Konstakademien, med akvarellmåleri som specialitet. Under 1890-talet var hon en av Sveriges mest efterfrågade konstnärer.

1896 lämnade Anna Palm Sverige och hon uppehöll sig några år i Paris och därefter i Neapel. Hon gifte sig 1901 med Alfredo de Rosa, kapten i italienska armén, som hon träffat på Capri. Paret bosatte sig i Madonna dell'Arco utanför Neapel, men trots detta fortsatte hon att delta flitigt i det svenska utställningslivet.

Särskilt uppskattade i konstnärens oeuvre är de i minutiös teknik utförda stockholmsbilderna, som ger kulturhistoriskt intressanta inblickar i huvudstadens miljö, ett dokument över den tid som flytt.

I auktionens målning ser vi en panoramabild över huvudstadens hjärta med Stockholms slott som självklar blickpunkt. Akvarellen visar staden innan man uppfört det imposanta Riksdagshuset på Helgeandsholmen, påbörjat 1897 och invigt 1905. På Norrbro skymtar basarerna som stod längs med den västra sidan och som revs 1904. Längs med Norrström på Strömgatan i förgrunden råder det full aktivitet med skärgårdsbåtar som lagt till vid kajen och lastar av varor, hästekipage och flanerande eleganta stockholmare. Till höger i bild skymtar det nyuppförda Oscarianska operahuset, invigt 19 september 1898. Det är morgon och vår vackra huvudstad har vaknat till ännu en underbar sensommardag. Eurus får unionsflaggorna att vaja i vinden.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1501

2020-12-09