Anders Zorn, Porträtt av Julia Ayrton

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
Porträtt föreställande Julia Ayrton
Signerad Zorn och dedicerad "vänskapsfullt till Julia Ayrton", teckning i blyerts, 21 x 16 cm
Eventuellt daterad längst upp till vänster -86.

PROVENIENS
Inköpt i april 1944 och har sedan dess gått i arv inom familjen.

Sannolikt är blyertsteckningen en förlaga till en etsning, som aldrig blev utförd.
Julia Ayrton var en ung engelsk kvinna som var resesällskap till konstnärens hustru Emma Zorn.

1494

2020-12-09