Ampel, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

AMPEL, sengustavianskt stockholmsarbete, för tre ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, begängd med olikslipade prismor i form av droppar och ovaler, krönt av plym, kedjor av mässing och prismor, bågar med klot och voluter, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 77,5, diameter 36 cm, smärre nagg

1022

2020-12-09