Alfred Wahlberg, Fiskeläge i trakten kring Fjällba

Klubbat för:

10000 SEK

8 000-10 000 SEK

ALFRED WAHLBERG
1834-1906, tillskriven
Fiskeläge i trakten kring Fjällbacka
Olja på duk, 90 x 130 cm.

Jmf. Litteratur:
J. K. Janzon (SPADA), Alfred Wahlberg, 1909, ss. 61-62
V. Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885, ss. 64-65
A. Hedvall, Bohuslän i konsten, 1956, s. 95-97

"Fiskeläge i trakten kring Fjällbacka" målades 1868. Då den ställdes ut på Salongen i Paris samma år väckte den stort intresse. Målningen ställdes senare ut i Lyon där den belönades med medalj. I Paris recenserades den av konstkritikern Charles Clément i " Journal des Débats" (i översättning, Hedvall, op. cit.):

"M. Wahlbergs tavla, ´Vy från svenska kusten´, har mycket livligt frapperat mig. Det är en strandbrädd. Till höger sträcker sig en rad fiskarstugor, till vänster ligger det tunga och blyaktiga havet, Solen, dold bakom tjocka ovädersmoln, kastar vid horisonten ut några orangefärgade glimtar, men högt upp på himmeln strålar det klara, livliga ljuset med en utomordentlig glans. Denna del av tavlan är ypperlig."

År 1869 återfanns målningen på den skandinaviska utställningen i Göteborg och inköptes där av Carl XV som enligt testamente skänkte den till Nationalmuseum. Målningen räknades till Wahlbergs främsta arbeten genom den "poetiska uppfattningen och det fulländade utförandet" (Tidskrift för bildande konst och och konstindustri, 1875). Denna uppfattning delades i våra grannländer. Då den ställdes ut på den skandinaviska utställningen i Köpenhamn 1872 fann konstkritikern Julius Lange att Wahlberg gått ännu längre än Edvard Bergh i återgivandet av "det allerførste, det mest fenomenale Indtryk af Naturen". "Her är slet intet af var Skoles faste Tag ii Tingene og i Formerne". (op. cit.. s. 87). Enligt V. Loos, op. cit., är det osäkert om målningen som ställdes ut är den målning Carl XV förvärvade, eller en replik av den. Målningen har haft stor betydelse i utvecklingen av det svenska landskapsmåleriet och dess atmosfäriska partier banade väg för det nationalromantiska måleriet på 1890-talet.
.

1521

2020-12-09