Vinkylare, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

VINKYLARE, ett par, 1700-talets andra hälft, sannolikt Ryssland, brännförgylld mässing, räfflad fot, godronnerad botten, hänklar i form av vädurshuvuden med vinlövsfestonger i brons, höjd 22 cm, smärre bristningar, bruksslitage

149

2020-06-10