Värmefat, sengustavianska

Värmefat, sengustavianska
Värmefat, sengustavianska
Värmefat, sengustavianska
Värmefat, sengustavianska
Värmefat, sengustavianska
Värmefat, sengustavianska
Värmefat, sengustavianska
Värmefat, sengustavianska
Värmefat, sengustavianska
Värmefat, sengustavianska

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

VÄRMEFAT från FORSBY HERRGÅRD, ett par, sengustavianska östersjöarbeten, brännförgylld mässing, rund form, urtag för påfyllning av varmvatten, sargen med roulettedekor av bladstav, avslutande kulfötter, svärtade trähandtag, höjd 7,5, diameter 21,5 cm, bruksslitage

PROVENIENS:
Fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion, våren 2008, nr 426

154

2020-06-10