Väggpendyl, rokoko, Jonas Ekström

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

VÄGGPENDYL, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, signerad J: Ekström Stockholm (Jonas E., urmakare i Stockholm 1766-1769), träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med genombruten dekor av rocailler voluter och ströblomster målad urtavla med arabiska och romerska siffror, helslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 98 cm, smärre torrsprickor och förgyllningsskador

86

2020-06-10