Ushabti, Sentid, Holtermanns samling

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

USHABTI, Sentid ca 664-332 f Kr (26-30:e dynastin), Egypten, grönglaserad fajans, märkt med inventarienummer H83, monterad på träsockel, höjd 12,4 cm, mindre nagg
Jämför ushabtis i Medelhavsmuseets samlingar från Reinhold Holtermann collection, inventarienummer H81 (MME 1969:078) samt inventarienummer H82 (MME 1969:079)

PROVENIENS:
Konstnären Reinhold Holtermann (1899-1960), Stockholm, inventarienummer H83
Maude Holtermann (1929-2017)
därefter i arv till nuvarande ägare

Samtliga egyptiska föremål har förvärvats av Reinhold Holtermann i Egypten på 1920-talet. Han var en stor samlare av egyptiska föremål och deltog även vid utgrävningar som amatöregyptolog. Vid Reinhold Holtermanns död donerades merparten av hans stora samling till Medelhavsmuseet under namnet The Reinhold Holtermann Collection.

137

2020-06-10