Urna, 1800-talets första hälft, kolmårdsmarmor

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

URNA, Karl Johan, kolmårdsmarmor, mediciform, höjd 35,5, diameter 29 cm, obetydliga nagg

Brytningen av marmor från Kolmården har anor sedan medeltiden då den användes till dopfuntar och andra inredningsarbeten. Karl XI utfärdade 1673 det privilegiebrev som gav rättigheter att bryta marmor från Kolmården i större skala, då stenen behövdes till Karl XI:s hovstall. Enligt kontrakt med stenhuggaren Andreas Edter, den 12 mars 1675, beställde Nicodemus Tessin en leverans av "47 st. hästkrubbor av den bäste fasta och vita svenska marmor, som kan finnas vid det nya marmorbrottet [...] att de väl och rätt i sin behöriga form både utan och innan med dess lister och annat sirat uthuggne, skurade och polerade bliva och icke genom någon pålimning av stycken, som med tiden avfalla, kunna fördärvade varda". Vidare användes stenen vid både Drottningholms som Stockholms slott, i balusterdockor, trappor och andra detaljer såväl exteriör som interiört.

Under 1800-talets första hälft kom Kolmårdens Marmorbruk och Elfdahls Porphyrverk att leverera klassiska tazzor, urnor och pelare till såväl Karl XIV Johan och kungahuset som till privata beställare. Kolonnportiken på Rosendals slott, Djurgården, är ett utmärkt exempel på 1820-talets tillverkning vid marmorbruket. Här kröns kolonnerna av huggna joniska kapitäl och på balkongen står tazzor i samma material. Auktionens urna tillverkades under Karl Johanstiden i både kolmårdsmarmor och olika porfyrarter från Älvdalen, dock är marmorvarianten betydligt mera sällsynt i våra dagar.

135

2020-06-10