Trädgårdsstaty, 1900-talets första hälft

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

TRÄDGÅRDSSTATY, 1900-talets första hälft, föreställande Venus med äpplet efter Bertel Thorvaldsen, komposit, senare postament i patinerat trä medföljer, höjd 160, inklusive postament 213 cm, lagningar, sprickor, utomhuspatina

Förlagan Venus med äpplet, utförd 1813-1816, av Bertel Thorvaldsen, återfinns i Thorvaldsens Museum, Köpenhamn, inventarienummer A853

157

2020-06-10