Förmaksstolar, gustavianska, av Melchior Lundberg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

MELCHIOR LUNDBERG d.ä. (stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), sex stycken förmaksstolar, gustavianska stockholmsarbeten, signerade MLB, träskuren dekor, rektangulär ryggbricka och sarger med bandfläta, ryggståndare med fjellskärning, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben med balusterformade avslut, framtagen originalfärg i pärlgrått, sitthöjd 41 cm, äldre lagningar, retuscher

Mindre format för kavaljersflygel eller förmak

24

2020-06-10