Stolar, gustavianska

Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska
Stolar, gustavianska

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

MATSALSSTOLAR, 10 stycken snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, av Melchior Lundberg och hans krets, varav två signerade MLB (Melchior Lundberg d.ä. stolmakare i Stockholm 1774-1812/16), träskuren dekor, rektangulär stoppad rygg, sarger med dekor av bandfläta, hörnfleuronger, godronnerade avsmalnande kannelerade ben, bemålade pärlgrått, sitthöjd 43/44 cm, ställvisa lagningar och kompletterade fotavslut

90

2020-06-10