Stol, empire, af Ugglas

Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas
Stol, empire, af Ugglas

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

STOL, högklassigt stockholmsarbete i empire, fanerad med mahogny, stomme i furu, brännförgyllda beslag av brons och mässing, uppsvängd rygg med volutformade avslut, fronten med palmett och fleurong, sidorna med rundad sarg med beslag i form av Medusa Rondanin, benanfanger med fleuronger, främre benen i fyrkantig pelarform, bakbenen sabelformade, sitthöjd 46 cm, ställvisa lagningar, två fleuronger beslag kompletterade

PROVENIENS:
Sannolikt greve Pehr Gustaf af Ugglas (1784-1853), fastigheten Drottninggatan/hörnet Lilla Vattugränd, kvarteret Björn, Stockholm, jämför katalognummer 61, ett par armlänstolar

Efter fadern, Samuel af Ugglas död 1812, övertogs fastigheten på Drottninggatan av sonen Pehr Gustaf af Ugglas. Genom att jämföra bouppteckningarna mellan far och son framgår att flera inventarier behållits eller ändrat placering i rumsfilerna. Flera nyförvärvade möblemang har också tillkommit för att uppdatera det sengustavianska hemmet till den nya empirestilens formspråk. Av bouppteckningen från 1853 framgår att Pehr Gustaf av Ugglas hem var minst lika rikt möblerat och kostbart inrett som på fadern Samuels tid. Sannolikt utgör stolen endel i det möblemang som fanns i Excellensens Salon, där "1 Meubel bestående af 1 Soffa, 4 Fauteuiller och 8 Stolar af Mahogny, klädd med rödt och svart Cattun" finns upptagna till ett belopp om 100 Rdr.

62

2020-06-10