Spegel, transition, av Johan Åkerblad

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i transition, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1771, dekor i papier maché, framtagen förgyllning i deux couleurs med polerat guld och slagmetall sannolikt original, genombrutet krön med dekor av bandrosett och lagerfestong, ströblomster, rocailler och voluter, ramen med graverade ytor av bandfläta och akantusstav, genombruten nedre sarg med rocaille och blomsterfestong, kvicksilverfolierade originalglas, 94 x 41 cm, smärre förgyllningsskador, ställvisa bättringar, senare bakstycke

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 245, avbildad

103

2020-06-10