Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers art, dekor i papier maché, förgylld och försilvrad med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor av blommor, rocailler och voluter, ramen med fasettslipade kantglas med blomsterdekor av pastellage, nedre sargen genombruten med akantus och voluter, kvicksilverfolierade glas, bakstycke i original med påskrift P:W 1772, 106 x 45 cm, smärre lagningar, kantglas med enstaka sprickor, baksida med brandskada

104

2020-06-10