Spegel, rokoko, tillskriven Niclas Meunier

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769) tillskriven, spegel, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor, blomsterfestonger, rocailler och voluter, kantglas med förgylld pastellagedekor av blomslingor, nedre sargen med genombruten och delvis graverad dekor, kvicksilverfolierade glas, 115 x 44 cm, smärre sprickor och lagningar

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2014, nr 2032, jämför signerad spegel av Niclas Meunier

101

2020-06-10