Spegel, rokoko, tillskriven Meunier

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769) tillskriven, spegel, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, fragmentarisk originalförgyllning, uppsvängt krön med genombruten dekor, rocailler och voluter, nedre sargen med voluter och graverade ytor, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 83 x 36 cm, smärre dekorskador

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 178 jämför spegel signerad och daterad av Niclas Meunier 1778

6

2020-06-10