Spegel, gustaviansk, av Carl Gustaf Fyrwald

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad CGF, Stockholms hallstämpel 1787, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med båge innefattade molnsky och strålglans samt draperin, dekor av eklöv, kannelerade pilastrar, genombruten dekor av blommor, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sargen med nollgaller, fasettslipade och kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 190 x 77,5 cm, spår av dekorelement, enstaka torrsprickor
Synnerligen ovanlig modell

78

2020-06-10