Sockerskrin silver Nürnberg 1783

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000-10 000 SEK

JOHANN NICOLAUS WOLLENBERG, sockerskrin, Nürnberg 1780-83, ovalt med välvt fällock, fyra ciselerade tassfötter, ciselerad lockknopp i form av blomknopp och blad, längd 13 cm, vikt 227 g, lagning vid gångjärnet, smärre bucklor

239

2020-06-10