Skulptur, Romerska kejsardömet 31 f.Kr-395 e.Kr.

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

125 000-150 000 SEK

SKULPTUR, Romerska kejsardömet 31 f.Kr-395 e.Kr., kvinnotorso med draperad klädnad i ena handen bärande frukter, skulpterad marmor, monterad på ställ av metall, höjd 64 cm, lagning, vittrad
Medföljer kopia av värderingsintyg från J.P. Willborg, undertecknat och daterat Peter Willborg Stockholm 25/6 2010

PROVENIENS:
Antikhandlaren Max Willborg (1933-2001)
genom köp nuvarande ägaren

Kvinnortorsen är klädd i elegant draperad dräkt. Hon bär på frukter, möjligen även blommor, och kan därför associeras med Pomona eller Flora. Till de lokala gudomligheterna i staden Rom hörde en hel rad som hade en egen präst, en flamen, i plural flamines. Dit hörde Flora och Pomona. Om kulten av Flora vet vi något tack vare Ovidius beskrivning på vers i Fasti. Stor fest vid skiftet april-maj, allmän munterhet och sexuell lössläppthet. Flora är associerad med blomning, stammen är förstås samma som i ordet för blomma, flos, plural flores. Pomona däremot är frukternas beskyddarinna. Hon finns inte hos Ovidius i Fasti eftersom texten inte fortsatte efter festerna under tidig sommar, men däremot i hans Metamorfoser, bok 14, 624 ff, med berättelsen om Vertumnus och Pomona. Vertumnus är en gud som förbinds med växtligheten och årets växlingar, och han förälskar sig i frukternas härskarinna, Pomona. Till en början är hon bara intresserad av sin trädgård, men Vertumnus - som kan anta alla möjliga mänskliga gestalter - uppträder som en gumma och uppmanar henne att inte förakta kärleken, nämligen just den som Vertumnus hyser. Dessutom berättar gumman en lång sedelärande historia om hur illa det gick en annan kallsinnig kvinna. Slutligen visar han sig i sin rätta gestalt och vinner hennes gunst.

143

2020-06-10