Skulptur, Osiris-Antinous

Skulptur, Osiris-Antinous
Skulptur, Osiris-Antinous
Skulptur, Osiris-Antinous
Skulptur, Osiris-Antinous
Skulptur, Osiris-Antinous
Skulptur, Osiris-Antinous
Skulptur, Osiris-Antinous
Skulptur, Osiris-Antinous
Skulptur, Osiris-Antinous
Skulptur, Osiris-Antinous

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

SKULPTUR, 1700-talets slut/omkring 1800, föreställande Antinous som den egyptiske guden Osiris (Osiris-Antinous), skulpterad carraramarmor på sockel av Bleu Turquin, höjd 60 cm, armarna med lagningar

Efter original från Hadrianus Villa, Tivoli, från Hadrianus period (117-138 e.Kr), höjd 241 cm, i Museo Vaticani, Rom, inventarienummer 22795

LITTERATUR:
Jean-Marcel Humbert, Michael Pantazzi & Christine Ziegler: Egyptomania - Egypt in Western Art 1730-1930, Kanada 1994, sidan 154f & 269f

Antinous (omkring 111 e.Kr.-130 e.Kr.), var en vacker ung man från Bithynien i Mindre Asien, han var kejsar Hadrianus älskling och förtrogne. Antinous drunknade i 20-årsåldern i Nilen, enligt folksägnen offrade han sig för att, enligt tidens tro, kunna förlänga sin herres liv. Hadrianus tog hans död mycket hårt, och grundade till hans ära staden Antinopolis vid Besa, där gunstlingen omkommit.

142

2020-06-10