Situla, Sentid, Holtermanns samling

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

SITULA, Sentid ca 664-332 f Kr (26-30:e dynastin), Egypten, brons, mynningen med hänklar, scenerier i relief, övre bården med papyrusbåtar och babianer, mitten med procession av Hathor och Horus, botten med formen av en lotusblomma, märkt med inventarienummer H229, monterad på träställ, höjd 13,5 cm
Jämför situla i Medelhavsmuseets samlingar från Reinhold Holtermann collection, inventarienummer H230 (MME 1969:188)

PROVENIENS:
Konstnären Reinhold Holtermann (1899-1960), Stockholm, inventarienummer H229
Maude Holtermann (1929-2017)
därefter i arv till nuvarande ägare

Samtliga egyptiska föremål har förvärvats av Reinhold Holtermann i Egypten på 1920-talet. Han var en stor samlare av egyptiska föremål och deltog även vid utgrävningar som amatöregyptolog. Vid Reinhold Holtermanns död donerades merparten av hans stora samling till Medelhavsmuseet under namnet The Reinhold Holtermann Collection.

Situlan är en miniatyr av ett större kärl med liknande utseende som användes vid votivoffer i templet med olika vätskor som vatten och mjölk. Även de små är votivkärl (offer till gud/gudar för hjälp med olika önskningar) som användes i den privata bönen i templet. Scenerna som avbildas är en procession med den gudar och offer som tema. I öglorna kunde kedjor eller band vara fästa, vilket var praktiskt då de ofta bars av pilgrimer på väg till templet, ibland långväga.

136

2020-06-10