Severin Nilson, Blommande blåklint och prästkragar

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

SEVERIN NILSON
1846-1918
Blommande blåklint och prästkragar
Signerad Severin nilson. Olja på pannå av papp, 23,5 x 27 cm.

Det är en vibrerande högsommardag. Blommande blåklint och prästkragar avtecknar sig effektfullt i sädesfältet mellan de långa, lutande stråna som bär upp axen. I denna ögonblicksbild behärskar Severin Nilson friluftsmåleriet mästerligt. Det är tydligt att han i likhet med Bruno Liljefors inspirerats av de japanska träsnitt som svenska konstnärer kom i kontakt med i Paris på 1870- och 1880-talet.

Mycket litet är känt om Severin Nilsons vistelse i Frankrike, men vi vet att han reste dit i sällskap med Ernst Josephson 1873 och stannade i tre år. I Paris studerade han för Léon Bonnat.

Auktionens målning skiljer radikalt ut sig från Severin Nilsons vanliga landskapsbilder och bär omisskännliga influenser från den nya konsten i Frankrike. I sitt utförande ligger måleriet nära Anshelm Schultzbergs vårlandskap från Grez i Frankrike på 1880-talet. Ja, Severin Nilson har här till och med varit mer experimentell, mer djärv än Schultzberg. Penselföringen är impressionistens - likaså färgbehandlingen. Utförandet är briljant.

302

2020-06-10