Rolf Mellström, Uv - Ålö

Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö
Rolf Mellström, Uv - Ålö

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

ROLF MELLSTRÖM
1896-1953
Uv - Ålö
Signerad och daterad Rolf Mellström Ålö 1916. Akvarell på papper, 33 x 54 cm.

Där högt uppe i tallen vakar den stora uven med sina intensivt brinnande ögon - och avtecknar sig effektfullt mot en stjärnklar natthimmel. En starkt förtätad stämning av skogsmystik omsluter oss som betraktare. Året är 1916, platsen Stockholms skärgård och Rolf Mellström briljerar som naturmålare 20 år gammal.

Det är tydligt att den unge Mellström inspirerats av Bruno Liljefors som var hans läromästare 1912-1916. Målningen kan också motivmässigt relateras till Liljefors kända motiv "Uven djupt inne i skogen" från 1895. Verket fängslade kritikerna och publiken när det ställdes ut första gången. Att bilden upplevdes så omedelbart fängslande kanske berodde på att så få människor sett en uv ute i skogen en stjärnklar natt.

Den unge Rolf Mellströms konstnärliga begåvning omsätts i en lång karriär som uppskattad djur- och naturskildrare. Han var en flitig utställare i Sverige men röner även uppmärksamhet på andra sidan Atlanten. Mellströms måleri visas på utställningar i Los Angeles 1925-26, Pittsburg 1927 samt Brooklyn och San Francisco 1928. Han följer upp framgången i USA med utställningar i Leipzig och Berlin under 1920-och 1930-talet.

Rolf Mellström bar på samma passion för djur- och naturmåleriet som Liljefors.
Så här sammanfattade han själv sitt konstnärskap: "Några ismer har jag inte blandat in i min konst, endast naturen har varit min läromästare och jag är alltjämt tacksam för vad jag kan lära av den, ty ju mer jag umgås i en vild och rik natur, ju mer blottas för mig nya härliga, friska värden som jag vill avbilda med den form och färg som väckte min kärlek"

Auktionens målning är ett unikt och tidigt verk i Rolf Mellströms uppskattade konstnärskap. Utförandet är briljant.

318

2020-06-10