Robert Thegerström, Riddaren till Sanningens borg

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

ROBERT THEGERSTRÖM
1857-1919
Riddaren till Sanningens borg
Olja på duk, 55 x 45 cm. Kvarlåtenskapsstämpel på baksidan "Från Rob.Thegerström sterbhus Elin Thegerström". Intyg på baksidan av konstnären hustru Elin Thegerström: "No 454 Riddaren på vägen till Sanningens borg, fantasi målad av Robert Thegerström intygas av Elin Thegerström".

PROVENIENS
Konstnären familj

315

2020-06-10