Reseur, barock, Joseph Rose

Reseur, barock, Joseph Rose
Reseur, barock, Joseph Rose
Reseur, barock, Joseph Rose
Reseur, barock, Joseph Rose
Reseur, barock, Joseph Rose
Reseur, barock, Joseph Rose
Reseur, barock, Joseph Rose
Reseur, barock, Joseph Rose
Reseur, barock, Joseph Rose
Reseur, barock, Joseph Rose

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

RESEUR, barock, England, urverket signerat JOSEPH ROSE LONDON, delvis brännförgylld brons, horisontell urtavla i mässing med arabiska och romerska siffror, graverad dekor av akantus och pikerade fält, hörnornament av maskaroner, volutformade fötter, helslag, spindelgång, hexagonalt glasat urhus, två dragnycklar medföljer, höjd 8,5, 11 x 13 cm, bruksslitage, SAV garanterar ej funktionen

PROVENIENS:
Bille-Brahe, Svanholms gods, Danmark

48

2020-06-10