Per Krafft d.y., Mårten Strandberg

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

PER KRAFFT D.Y.
1777-1863
Porträtt av Mårten Strandberg (┼1814)
Olja på duk, 63 x 54 cm.
Förgylld originalram

Inskriberad "Målad av Per Kraft, d. y. 1777-1863", på dukens baksida och "Porträtt av Mårten Strandberg", på spännramen

PROVENIENS
I konstnärens ägo fram till hans död,
genom arv till Postmästare P. J. Kraft, Nynäshamn

LITTERATUR
H. Lyth, Från flydda tider: bilder ur vårt folks religiösa lif, 1911. s. 81, illustrerad på helsida motsida 80
T. Mazer, Anders Collin. Hans lefnadsbild jemte bref från honom i andliga ämnen. Bidrag till de andliga rörelsernas historia i vårt land, 1923, ss. 15-
E. E:son Uggla, Per Kraft D. Y. och samtida svenskt porträttmåleri, 1928, s. 73, ss. 106-107. s. 73, fig. 35, s. 282, under Katalog, Porträtt, nr. 97
E. Rodhe, Anders Collin. Hovbibliotekarie, Mystiker, Pietist, i Svenskt Biografiskt Lexikon, Vol. VIII, 1929, s. 723
A. Gauffin, Ett återfunnet mästerverk. Per Kraft d. y:s porträtt av Demoisellerna Laurent, i Nationalmusei årsbok, 1933, s. 72
B. Rengmyr, Vår vänskap består över tidens gräns. Mystikern från Kumla, Anders Collin 1754-1830, 2013, ss. 71-72

UTSTÄLLD
Stockholm, Nationalmuseum, Minnesutställning över Per Krafft, d. y. 1777-1863, kat 25, 23 september-25 oktober 1927, nr. 24, avbildad pl. VI (utlånad av Postmästare P. J. Kraft, Nynäshamn)
E. E:son Uggla, Per Kraft D. Y. och samtida svenskt porträttmåleri, 1928 daterar porträttet till omkring 1810. Enligt Uggla är porträttet Kraffts bästa prov på inträngande människoskildring (op. cit., s. 106-07):

"I Krafts porträtt av den fromme Mårten Strandberg se vi denne sitta något framåtlutad på en stol med de fast tecknade, hopknäppta händerna tryggt vilande på dess karm. Hans huvud fångar allt intresse. På ett övertygande sätt har konstnären skildrat den världsfrämmancde "läsaren", som helt och med glödande övertygelse gått upp i sin kristna tro. Strandberg synes här nästan ha kommit över det sökande stadiet. Dagar och nätter av ångestfylld bön och grubbleri ha satt sina spår i det synbarligen en gång vackra ansiktet. Ännu på gamla dagar finnes något av trosvisshet i den skumma blicken, vilken liksom söker sig bort, fjärran från denna syndiga värld./ Konstnärens psykologiska intresse kommer alldeles särskilt till sin rätt i porträttet av Mårten Strandberg. / Strandbergs porträtt är ett av de bästa proven på konstnärens medfödda förmåga av inträngande människoskildring."

Axel Gauffin, op. cit, i en kommentar till minnesutställning på Nationalmuseum 1927, är av samma åsikt:

"Bilder som de av fru Maria Ulrika Ebbe och hovkontrollören Mårten Sandberg visade att den knarrige akademikern var mäktig en intim människoskildring, som ställde honom i främsta ledet av svenska porträttörer."

Vid tiden för porträttets tillkomst genomgick Krafft en andlig väckelse. Han blev anhängare av den sekteristiska rörelse som utgått från mystikern Anders Collin och dennes förtrogne, Mårten Strandberg bördig från Finland. Särskilt stod Krafft i nära förbindelse med Strandberg. Enligt Uggla kan Kraffts andliga väckelse stå i samband med sorgen över hans förstfödde dotter, Martina Maria Beata, som dog 1811 vid två års ålder (op. cit., s. 73). Collin och Strandberg lärde känna varandra under de första åren Strandberg vistades i Stockholm, troligen 1776. I ett antal brev från Collin till Krafft skrivna mellan 1 februari -11 april 1812 berörs Kraffts vaknande andliga intressen. Collin var närvarande vid Strandbergs dödsbädd 1814. Med ett citat från Uppenbarelseboken 3:12 karaktäriserar han sin närmaste vän: "Guds kraft i honom genom bönen är af alla, som kände honom, nogsamt bekant. Han var en pelare i Guds tempel." Krafts upprätthöll sin förbindelse med Anders Collin efter Strandbergs död och stöttade honom även ekonomiskt. Så sent som 1827 betalade han honom 22 Rl. B:co varje halvår.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

324

2020-06-10