Parksoffa, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

PARKSOFFA, omkring 1800-talets mitt, Lessebo Bruk, grönpatinerat gjutjärn, trä bemålat i gulockra, sitthöjd 43, längd 246 cm

Denna parksoffa tillverkades ursprungligen på Lessebo Bruk för mer än 170 år sedan. Det berömda pappersbruket har sitt ursprung i ett järnbruk, som dock avvecklades 1886. Järnbrukets blomstringstid inföll under det dryga halvsekel (1802-1856) då bergsrådet Johan Lorens Aschan stod som ägare och chef för bruket. I takt med stigande framgångar förvärvade Aschan ett flertal småländska järnbruk och gjuterier, samtidigt som många nya produkter togs upp i tillverkning, däribland denna vackra parksoffa, som började tillverkas omkring 1840. 1988 återupptogs tillverkningen, i något uppdaterad form, av Byarums Bruk.

128

2020-06-10