Matbord, 1800-talets första hälft

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

MATBORD, 1800-talets första hälft, massiv ek och faner, stomme i furu, svarvade ben på fottrissor av mässing, två lunettformade delar, 190 x 139 cm, medföljer fyra ekfanerade senare iläggsskivor med sarg vardera 60 cm, fem iläggsskivor av furu och plywood av varierande ålder, 64 (1) 61 (1) 59,5 (2) 59 (1), total längd 733, höjd 76 cm, enstaka torrsprickor

91

2020-06-10