Ljusstake, Alexander I

Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I
Ljusstake, Alexander I

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

LJUSSTAKE RETOUR d´EGYPTE, Alexander I, Ryssland, sannolikt S:t Petersburg, matterad och polerad brännförgylld brons, fyrkantig uppsvängd fot, dekor av antikiserande bevingad krigare med ormar mot pikerad botten, fyrkantig pelare på fötter med emblem av fackla med uggla och ornamentik samt bevingad stav, krönt av dubbelsidigt kvinnoansikte med egyptiserande huvuddok, ljuspipa med roulettedekor, lösa manschetter, höjd 29,5 cm, slitage

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 134, jämför mycket snarlika ljusstakar tillverkade omkring 1815

Ljusstakarnas formgivning återgår sannolikt på ritningar från den parisiske guld- och silversmeden Henri Augusts verkstad (1759-1816), vilka finns bevarade i Metropolitan Museum i New York (accession number 1978.521.2). Ritningsmaterialet förvärvades i samband med Augusts konkurs, av hans huvudkonkurrent i Paris, silversmeden Jean-Baptiste-Claude Odiot (1763-1850).

Denna ovanliga och spektakulära belysningsredskap har sitt ursprung i den ryska guldålderns bronstillverkning, där S:t Petersburg intog en särställning inte minst tack vare de från Tyskland inkallade bronsgjutarna. Paris var vid 1800-talets början helt dominerande inom tillverkningen av brännförgyllda bronser, med över 130 verkstäder, vilket var en följd av att skråväsendet avskaffades 1791. I Ryssland eftersträvade man, enligt tsarens beslut, att bli självförsörjande på lyxprodukter såsom brännförgyllda bronsföremål, som annars måste importeras från Frankrike. I S:t Petersburg kom bronsgjutarna Johann Bauman, Friedrich Bergenfeldt och Andrei Schrieber att skapa en egen rysk tillverkning av de så eftertraktade franska bronserna.

9

2020-06-10