Ljusstakar, sengustavianska

Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska
Ljusstakar, sengustavianska

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, stämplade MH (antingen avseende gördelmakaren Carl Magnus Hultbom eller mässingsslagaren Magnus Hellström) med Karlshamns stadsvapen (spegelvänt), numrerade IIII & V, delvis gjuten mässing och plåt, svärtat trä, bas på kulfötter, sidorna med medaljonger föreställande Fortuna och Diana, bladhölstrad bas och ljuspipa, lösa manschetter, höjd 27 cm, bruksslitage, en manschett med äldre lagning

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2014, nr 1579, jämför identiska, försilvrade ljusstakar, sannolikt av samma tillverkare

De hantverkare som arbetade i mässing var till skillnad från guldsmederna (silversmederna) och tenngjutarna inte tvungna att stämpla sina produkter. Det är därför svårt att identifiera upphovsmannen bakom ett bevarat föremål. De skråhantverkare som framförallt arbetade i mässing var mässingsslagarna, gördelmakarna, gelbgjutarna och styck-, kron- och klockgjutarna. Även om reglerna var tämligen strikta för vad de olika skråna fick tillverka uppstod ofta osämja mellan dem, särskilt när två hantverksyrken hade en snarlik produktion som vände sig till samma kundkrets. Något som alla fyra grupper tillverkade var ljusredskap, antingen i driven och/eller gjuten mässing/brons. Gelbgjutarna och gördelmakarna hade rätt att förgylla och försilvra, i motsats till mässingsslagarna och styck-, kron- och klockgjutarna. Gränserna mellan deras arbete kom över tid att suddas ut, vilket gör det ännu svårare att knyta ett bevarat arbete till en bestämd person. Ibland kan man hitta stämplar eller signaturer på äldre svensktillverkad mässing från 1600- och 1700-talen. De som stämplade sina varor ville kanske understryka det personliga kunnandet, men även ansvaret för de saluförda produkterna. I många fall går dock ej stämplarna att identifiera, eftersom de enbart består av tillverkarens initialer, utan att ort eller stad anges. Men så är inte fallet med de utbjudna stakarna.

De är sengustavianska från omkring 1800 och har en stadsstämpel i relief - inom en oval ett lejon hållande ett ankare - samt en mästarstämpel, likaså i relief, med initialerna MH. Båda stakarna är tillverkade i svärtat trä med gjutna delar i mässing. Den urnformade pipan är delvis tillverkad i mässingsplåt. Stadsstämpeln visar att stakarna är tillverkade i Karlshamn i Blekinge, men vapnet är spegelvänt. Vem döljer sig då bakom initialerna? Vid genomgång av mantalslängder och stadens kyrkoarkiv finner man två möjliga kandidater. En av dessa var gördelmakaren Carl Magnus Hultbom (född 1758), som tycks ha flyttat till staden 1787. Han dog 1799 av lungsot. Den andre var mässingsslagaren Magnus Hellström (född 1761), som var verksam i staden under 1700-talets slut fram till sin död 1808. Båda hade inskrivna lärlingar och gesäller. Stakarna borde, utifrån hur de är gjorda, vara tillverkade av en gördelmakare, men i Karlshamn fanns åtminstone ännu en mässingsslagare som signerade sina alster under 1700-talet, nämligen Anders Berggren. Att kunna identifiera platsen för tillverkning av sengustavianska mässingsljusstakar är ovanligt och ger oss ny kunskap om vad som tillverkades av provinsmästarna.

150

2020-06-10