Ljusstakar, parisarbeten, Restauration

Klubbat för:

20500 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten, Restauration, Claude Galles art, brännförgylld och mörkpatinerad brons, foten med reliefdekor av blomsterfestonger mot pikerad botten, räfflad pelare med bas av fötter, krönt av karyatidansikten med blomsterkransar, bladhölstrad ljuspipa, lösa manschetter, höjd 30 cm

LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 326, jämför snarlika ljusstakar

11

2020-06-10